Úvodní strana Návštěvní kniha Odkazy Moje motorky O mě

Moto Union a.s., Vodňany


Adresa

Moto Union a.s. sídlil ve Vodňanech v Budějovické ulici p.č. 319.

Historie

Ve Vodňanech vznikl pobočný závod 05, českobuďějovické společnosti Motor Jikov, který byl později přejmenován na Moto Union a.s. Vodňanský závod zaměstnával celkem 30 lidí. Montovali zde zahradní sekačky a v roce 1992 se začalo s vývojem motocyklu Dandy 50, jehož výroba započala koncem roku 1995. Výroba sekaček šla tedy stranou. Motor Jikov sem do pobočného závodu dodával palivové kohoutky Jikov a motory Fichtel und Sachs licenčně vyráběné v přímo Českých Budějovicích. Ve Vodňanech byly následně vyvinuty a vyráběny motocykly Dandy 125 (začátek výroby 1998) a Dandy 50 Minarelli (začátek výroby 1999), které vycházeli z původní padesátky s motorem Sachs. Poté, co Ing. Jiří Gerle (vlastník Motor Jikovu a tedy i MU) zprivatizoval Jawu v Týnci nad Sázavou, rozhodl o ukončení výroby motocyklů ve Vodňanech a přesunu jejich výroby do Týnce nad Sázavou. Rozhodnutí o přesunu výroby do Týnce přišlo v listopadu roku 1998. Výroba motorek byla tedy přemístěna do Týnce nad Sázavou, kde se Dandy začaly vyrábět, nově už pod značkou Jawaunion. Vodňanský vývojový tým byl roku 1999 rozpuštěn. Motocykly Dandy 50 a Dandy 50 Minarelli se záhy přestali vyrábět (Dandy s motorem Sachs roku 2001 a Dandy s motorem Minarelli roku 2002). Dále se pokračovalo ve výrobě jen motocyklu Dandy 125, bez jakéhokoli dalšího vývoje a inovací, až do roku 2009. Ve Vodňanechn se nadále pokračovalo ve výrobě zahradní techniky Tera a Vari. V dnešní době se na půdě bývalého Moto Unionu jsou CNC stroje a vyrábějí se zde také parapety, zbytek hal je v pronájmu.Dobový článek z hospodářských novin:
"JAWA ZÍSKÁ VÝROBU MALÉHO MOTOCYKLU
Hospodářské noviny 27. 10. 1998 00:00

Pod názvem Jawa Union Vodňany, s. r. o., začne od listopadu působit společný podnik na výrobu motocyklů o obsahu 50 a 125 ccm, který založila skupina Jihostroje Velešín, vlastnící Jawu Týnec nad Sázavou, a holdingová společnost M.I.C.B. České Budějovice, které patří akciová společnost Moto Union Vodňany. Ta v červnu 1996 zahájila sériovou výrobu původního českého motocyklu Dandy o obsahu 50 ccm. Letos na jaře tuto verzi rozšířila o silnější stroj 125 ccm vybavený čtyřtaktním motorem CPI 125 OHC, kotoučovou brzdou a hydraulickým tlumením. Ani jeden typ však přes pozitivní odborná hodnocení nezískal široký okruh zákazníků. Podle Václava Bečky, ředitele Moto Unionu, proto, že značku Dandy MU nikdo neznal. "Na to jsme dopláceli na řadě kontraktačních akcí, zvláště v zahraničí. Domácí trh silně ovlivnila klesající kupní síla," uvedl včera pro HN Bečka. Podle našich informací Moto Union ve snaze získat jméno pro zahraniční trhy úspěšně jednal i s ČZ Strakonice o licenci na značku ČZ. Před tímto krokem dal ale přednost výrobní spolupráci s Jawou, pro niž je zvýšení výroby motocyklů existenční nutností. Jawa letos vyrobí asi čtyři tisíce kusů. Moto Union, který vloni prodal 1660 motocyklů Dandy, se letos s odbytem propadl zatím na 880 kusů."
Výstřižek z Hospodářských novin 26. 11. 1998 00:00
"Z akciové společnosti Moto Union Vodňany byla výroba motocyklů o obsahu 50 a 125 ccm vložena do podniku Jawa Union Vodňany, s. r. o., v němž majoritu získala skupina Jihostroje Velešín, vlastnící Jawu Týnec nad Sázavou. V samotném Moto Unionu má být zatím zachována výroba malé zemědělské mechanizace a zakázková výroba."


Děkuji všem, kteří mi pomohli sestavit tento článek

Modely: MJ/Jawa Dandy Jawa Mosquito Jawa Robby Jawa Pionýr Technika: Opravy a údržba Dandy Opravy a údržba Jawa Robby/Mosquito Opravy a údržba Pionýr Tunning Technická dokumentace: Katalogy ND, manuály, dílenské příručky Články z časopisů Dobové prospekty Galerie dochovaných motorek Historie: Historie značky Jawa (1989-2020) Historie Moto Union Vodňany